تماشای خانه ملاباشی و دنیای زیبای نشسته در آن

تماشای خانه ملاباشی و دنیای زیبای نشسته در آن

خانه ملاباشی را از نظر زیبایی و جلال و شکوه با هیچ عمارتی دیگری در اصفهان نمی شود مقایسه کرد. در این خانه ی بسیار تماشایی آنچه از هنر و نقاشی و طراحی در معماری کهن ایران وجود داشته است را بطور یکجا و در مفصل ترین شکل در همین خانه ی فاخر تماشا می کنید. توجه داشته باشید هنگامی که به قصد بازدید به سمت خانه ملاباشی می روید لازم است که در روشنایی روز راهی شوید زیرا پنجره های اروسی این خانه تنها در روشنایی روز است که بر دیوارهای پرنقش و قالی های خوش نقش و نگار این خانه، رنگ های زیبای خود را می گسترانند.

بازدید از انگورستان ملک

این بازدید بهتر است که با بازدید از انگورستان ملک توامان شود زیرا در فاصله ای بسیار نزدیک نسبت به یکدیگر قرار گرفته اند. شما در خانه ملاباشی این اجازه را دارید که روی قالی بسیار خوش نقش یکی از زیباترین اتاق های این خانه قدم بزنید و روی آن بنشینید و عکسی بگیرید. هنگامی که در روشنایی روز روی این قالی می نشینید و سقف پر نقش این اتاق را تماشا می کنید که تزیینات آن تا روی دیوارها ادامه یافته و با انواع آیینه کاری ها درآمیخته و به چنین منظره ای نور رنگارنگ اروسی اضافه می شود، انگار که در تکه ای از بهشت نشسته اید و میان آسمانها و زمین قرار گرفته اید.

لوسترها و ظروف شیشه ای که در این محیط تماشا می کنید این احساس را برای شما تداعی می کند که در یک روز از تاریخ دوران صفوی مهمان کسی از اهل این خانه شده اید! در تمام مدتی که در این اتاق نشسته اید آنچه در چشم می نشیند را قدر بدانید که مانندش دیگر هرگز تکرار نخواهد شد. بخاطر داشته باشید که عکاسی در این محیط و حیاط بیرونی آن را فراموش نکنید.

تماشای خانه ملاباشی و دنیای زیبای نشسته در آن
خانه ملاباشی

خانه ملاباشی و یا خانه معتمدی چگونه است؟

خانه ملاباشی را با نام خانه معتمدی نیز می شناسند. این خانه ی بی نظیر را آقای معتمدی خریداری کردند و تا حدودی برای حفظ زیبایی ها، مورد بازسازی قرار داده اند. هنگامی که به خانه ملاباشی وارد می شوید شاهد بخش های مختلفی در این خانه خواهید بود که شامل اندرونی و بیرونی و همچنین قسمت راه روهای متوالی می شود. در اینجا اتاق های فاخر را می بینید که برای وارد شدن به آن لازم است بدون کفش داخل شوید، برای وارد شدن با ویلچر ملزم به تمیز کردن چرخ های آن خواهید بود و همچنین هماهنگی از پیش نیز ضروری است.

آنچه لازم است به آن بسیار توجه شود اینکه از به همراه آوردن کودکان به این مجموعه جدا خودداری کنید زیرا خانه ملاباشی در جای جای محیط خود ظرف ها و وسایل شکستنی را نگهداری می کند، ضمنا توجه داشته باشید که از خوردن و آشامیدن در اتاق های فرش شده ی این خانه نیز خودداری کنید که خلاف عرف و خلاف اخلاق است زیرا این خانه همچنان برای زندگی مورد استفاده قرار می گیرد و اگر چیزی در آن بریزید دیگری را برای پاک کردن آن به زحمت می اندازید. همچنان که در این خانه قدم می زنید به تماشای حیاط اندرونی می رسید با یک محیط بسیار باصفا که در آن ادغام معماری صفوی و قاجار را به وضوح تماشا خواهید کرد.

تماشای تابستان نشین و شاه نشین

پس از این به تماشای تابستان نشین و شاه نشین می رسید که لازم است بدانید عمده عکس هایی که از این خانه در اینترنت مشاهده می کنید مربوط به همین اتاق فرش شده و زیبای شاه نشین است. در هر قدم که در این خانه بر می دارید از تمام آنچه در این محیط در اطراف شما حاضر است بازدید و مراقبت کنید تا برای نسل های بعد نیز این زیبایی قابل تماشا بماند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code