بازدید کلیسای وانک اصفهان در محله جلفا

بازدید کلیسای وانک

کلیسای وانک  را در منطقه ی جلفای اصفهان ملاقات می کنید. به این محله ی زیبا که می رسید یک کلیسای منحصر بفرد متعلق به دوران شاه عباس دوم، به استقبال شما می آید که کلیسای وانک اصفهان نام گرفته است. این کلیسا متعلق به ارامنه ی مقیم اصفهان است و از ابتدا نیز یک کلیسای ارمنی بوده است. برای وارد شدن و بازدیدکلیسای وانک اصفهان به تهیه ی بلیط نیازی ندارید ، وارد شدن به این کلیسا با گذشتن از یک درب چوبی نسبتا کوچک شروع می شود.

اگر به بالای این در توجه کنید یک برج ناقوس سه طبقه ای را می بینید که در طبقه ی دوم آن یک ساعت بزرگ نشانده اند. وارد که می شوید صحن کلیسا پیش چشم شما برپا می کند، دیوارهای کلیسای وانک به نقاشی های زیبا مزین شده اند، نقاشی های ظریف و انبوهی که تا سقف این کلیسا ادامه دارند. هنگامی که در اولین نگاه چشم شما به نقاشی های روی دیوار و سقف کلیسای وانک می افتد، تابش نور بر این سطوح رنگارنگ، رنگ و رنگ می شود که برپا در دیده می کند.

نکته ی جالبی که در رابطه با این طراحی های زیبا لازم است بدانید اینکه، تمام هزینه های مربوط به آن را شخصی به نام خواجه آودیکاستپانوس تامین کرده است. در این تماشا نگاهی نیز به محراب باشکوه کلیسای وانک بیاندازید که با یک آرایش ساده، موقرانه در مقابل شما نشسته است.

اما اوج تماشا درست در مرکز کلیسای وانک اصفهان است یعنی در مختصاتی که دقیقا زیر گنبد این سازه قرار بگیرید، در این قسمت اگر نگاهی به بالا بیاندازید هنری را تماشا می کنید که رب النوع زیبایی است و انگار دنیایی از خیال است که با قلم نقاش بر سقف گنبدی کلیسای وانک نقش زده شده است.

بازدید کلیسای وانک
کلیسای وانک

موزه ی شگفت انگیز کلیسای وانک اصفهان

پس از تماشای تزئینات و نقاشی های کلیسای وانک لازم است نگاهی به موزه ی کلیسای وانک نیز بیاندازید. در این موزه مجموع 850 شیء متعلق به قرن شانزدهم تا بیستم را می بینید که در اوج مراقبت های ویژه تا به امروز دوام آورده اند. اگر این آثار را از نزدیک تماشا کنید نام برخی اشخاص را بعنوان اهدا کننده می خوانید، که البته این نشان می دهد اکثر اشیاء در این موزه اهدایی از طرف مردم هستند.

موزه ی کلیسای وانک مجموعه ای از کتاب ها، نسخه های خطی،تابلوهای نقاشی و دیگر آثار ارزشمند هنرمندان اروپایی و ارمنی است که در ویترین های شیشه ای نگهداری می شوند. لابه لای این آثار که قدم می زنید کلیسای وانک برای شما روایت کننده ی تاریخی دور می شود که با هنر و تصاویر خوش نقش در ذهن شما به یادگار می ماند. در ادامه برخی آثار هنری از نوعی دیگر را در موزه ی کلیسای وانک تماشا می کنید که شامل تابلوهای گچبری از کاخ های صفوی می شود همچنین در کنار این تابلوها انواع جعبه های صلیب و انواع صنایع دستی متعلق به گذشتگان را خواهید دید.

جذاب ترین یادگاری در موزه ی کلیسای وانک اصفهان

اما جذاب ترین یادگاری که در موزه ی کلیسای وانک از آن نگهداری می شود یک تار مو متعلق به دختری 18 ساله است، این تار مو از این جهت منحصر بفرد است که روی آن فرازی از تورات را با ظرافت تمام نوشته اند. نوشتن یک فراز روی تار مویی ظریف هنری است که با دستان واهرام کوپیان پدید آمده است، او این خط را با استفاده از قلمی از جنس الماس انجام داده است. بازدید از کلیسای وانک در موزه ی این کلیسای زیبا به پایان می رسد. در آخر توجه داشته باشید که بازدید از کلیسای وانک رایگان اما بازدید از موزه ملزم به پرداخت هزینه است که برای اتباع خارجی به مراتب گرانتر نیز خواهد بود. ساعت بازدید از کلیسای وانک نیز 8 صبح تا 5 عصر خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code