بازدید از پناهگاه حقیقت و تماشای معماری فرازمینی آن

بازدید از پناهگاه حقیقت و تماشای معماری فرازمینی آن

پناهگاه حقیقت یکی از زیباترین معماری های خلاقانه ای است که در پاتایا می توانید به تماشای آن بروید. این سازه ی زیبا را نشسته در کنار خلیج آبی تایلند می بینید و هنگامی که از دور به آن نگاه می کنید انگار که این سازه روی آب شناور مانده است، اما حقیقت این است که اطراف آن را با دیوارهای کوتاه بتنی در برابر امواج دریا محافظت کرده اند و در فاصله ای نسبی نسبت به خلیج نشسته است و روی آن شناور نیست.

به پناهگاه حقیقت که نگاه می کنید آنچه پیش روی شما برپا می کند تماما هنر کشور تایلند در زمینه چوب تراشی است، تماشای سازه ای به این عظمت و تصور اینکه تماما از چوب برپا شده بسیار جذاب و شگفت آور به نظر می رسد. آنچه این سازه را جذاب تر می کند اشاره ای است که به معنای زندگی انسان دارد، ساختن بنایی فاخر از چوب و تماشای فرسودگی آن به مرور زمان و جایگزین کردن چوب های نو بجای چوب های فرسوده اشاره به رنج انسان و از نو بلند شدن او از میان رنج هایش دارد.

پناهگاه حقیقت متعلق به هیچ مذهبی نیست

تماشای پناهگاه حقیقت ممکن است این تصور را در ذهن شما دامن بزند که این سازه یک معبد است اما اینطور نیست زیرا پناهگاه حقیقت متعلق به هیچ مذهبی نیست و تنها یک سازه ی فاخر است که مفهومی از فلسفه ی زندگی انسان را تداعی می کند. در دل این بنای چوبی و زیبا می توانید تندیس هایی را تماشا کنید که متعلق به دین های سنتی تایلندی ها هستند اما تمام این سازه متعلق به هیچ یک از این تندیس ها و یا ادیان نیست. لازم است بدانید که ساخت این بنا از سال 1981 و در دوران پادشاهی بومیپول آدولیاده (Bhumibol Adulyadej) شروع شد، اما تاریخ پایان آن تا به الان همچنان مشخص نیست.

بازدید از پناهگاه حقیقت و تماشای معماری فرازمینی آن
پناهگاه حقیقت

اگر دقیق تر به پناهگاه حقیقت نگاه کنید چه خواهید دید؟

شاید قسمت جذاب این تماشا برای وقتی باشد که از روی خلیج با قایقی به این سازه نزدیک شوید. هرچه نزدیک تر می شوید جزییات این بنای غولپیکر در چشم شما مشخص تر و واضح تر به چشم می آید. پناهگاه حقیقت بطور کامل و خالص از چوب درخت ساج است که در دسته ی مرغوب ترین و سخت ترین چوب ها قرار می گیرد. جالب تر اینکه در بخشی از این سازه چوبی به کار رفته که قدمت آن به حدود شش قرن می رسد! شاید بتوان گفت که این سازه با چنین ویژگی هایی به نوعی فخری است که تایلندی ها بابت هنرشان در بکار گرفتن چوب در معماری، به تماشاگران می فروشند.

نکته ی دیگری که تبحر این معمارهای چیره دست را تصویق می کند این است که برای پیوست ها و اتصال های این چوب ها از هیچ میخ و یا چسبی استفاده نشده است، این می تواند تایید کند که پناهگاه حقیقت از نظر کارما در حد اعلایی از انرژی بخشی قرار می گیرد و از این بابت قیامتی در انتقال حس های خوب و تغییر احوال به بهترین شکل خواهد بود.

توجه داشته باشید که در بیرون این سازه هنگامی که به بلندترین قسمت سقف های زیبا و فاخر این بنا نگاه می کنید بلندترین آنها را از 105 متری تماشا می کنید. در بالای این ساختمان همچنین برجی به شکل پاگوداهای سنتی به چشم می خورد. برای وارد شدن به پناهگاه حقیقت می توانید از چهار ورودی آن اقدام کنید. هر کدام از این چهار دروازه که هر یک در تزیینات شرقیِ خود بی همتا هستند، در نهایت به سالن مرکزی می رسند. سالن مرکزی دقیقا مختصاتی است که در آن یک تخت عظیم چوبی را نگه می دارند و از آن بعنوان نمادی برای آزادی یاد می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code