بازدید از باغ نارنجستان قوام شیراز

بازدید از باغ نارنجستان قوام شیراز

باغ نارنجستان قوام شیراز یکی از زیباترین و تحسین شده‌ترین اماکن تاریخی-فرهنگی شهر زیبای شیراز است. باغ نارنجستان قوام شیراز در اواخر قرن نوزدهم و مصادف با سلطنت سلسله قاجاریان بنا شد. خانواده قوام از چهره‌های سیاسی تاثیرگذار دوران قاجار بودند و خانه قوام به نوعی دفتر کاری این خانواده محسوب می‌گردید. از آن جایی که این خانه باغ پر از درخت‌های سر به فلک کشیده پرتغال است، مردم آبه آن لقب باغ نارنجستان را عطا کرده بودند. باغ نارنجستان قوام پرچم دار خانه باغ‌های معروف ایرانی ساخته شده در دوره قاجار است.

باغ‌های ایرانی معمولا چهارگوش و مستطیلی هستند و بسته به فاکتورهای مختلف، به اشکال گوناگونی تزئین شده‌اند. مجموعه نارنجستان به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم شده است و بنای چشم نواز نارنجستان، اولین چیزی است که بازدیدکنندگان پس از ورود به باغ نارنجستان قوام شیراز با آن روبه‌رو می‌شوند. طرح معماری بنای اصلی باغ نارنجستان قوام به شدت پیچیده است و هنرهای اصیل ایرانی همچون آینه کاری، نقاشی، گچ بری، حجاری و کاشی کاری زیبایی این بنا را چندین برابر کرده است. عمارت قوام ایوانی زیبا دارد که دو ستون سر به فلک کشیده و نقاشی‌های اساطیری زیبایی آن را دو چندان کرده‌اند، در دو سمت ایوان اتاق‌هایی متقارن قرار دارند که در عین شباهت، هرکدام به نحوی خاص زیبا هستند.

عمارت افسانه‌ای باغ نارنجستان قوام شیراز

تمام آن چه تا این جا خواندید، شرح چیزی بود که با ورود به باغ نارنجستان قوام در یک نگاه با آن روبه‌رو می‌شوید. بی‌شک انسان در مواجهه اول با حجم زیاد زیبایی‌های این خانه باغ هیپنوتزم می‌شود و در حالی که بی‌اختیار و سرمستانه در میان درختان پرتغال سر به فلک کشیده این باغ قدم برمی‌دارد، به خود عمارت قوام می‌رسد. قسمت زیرین عمارت قوام، با شیشه‌های رنگارنگ آراسته شده.

معماری این عمارت به شکلی است که در هر دمایی، فضایی خنک و مطبوع بر محیط داخلی عمارت حاکم باشد. حدود چهل سال پیش، عمارت قوام به دانشگاه شیراز واگذار شد، تا تبدیل به مرکزی برای مطالعات کشورهای آسیایی شود. شما با قدم گذاشتن در باغ نارنجستان قوام ، می‌توانید به خوبی متوجه شوید که قشر مرفه در دوران قاجار چگونه زندگی می‌کردند. زیبایی‌های باغ نارنجستان قوام شیراز، به عمارت اصلی و باغ مسحور کننده این خانه باغ محدود نمی‌شود.

عمارت افسانه‌ای باغ نارنجستان قوام شیراز

خانه زینت‌الملک در ضلع غربی باغ نارنجستان قوام واقع شده. این خانه نیز به دستور خانواده قوام احداث گردیده و بنای آن متعلق به اواخر قرن نوزدهم است. این خانه دارای بیست اتاق است که هرکدام با گچ‌بری‌ها، آینه کاری‌ها و نقاشی‌های اصیل ایرانی، زیبایی منحصر به فردی پیدا کرده‌اند. در طبقه اول خانه زینت الملک، موزه‌ای به نام موزه تاریخ فارس قرار دارد که پر از مجسمه‌ها و نمادهای ساخته شده از موم است. همچنین در این موزه تندیس بیش از شصت شخصیت بزرگ تاریخ استان فارس را به وسیله ابزارهایی مانند چوب، سنگ و موم ساخته‌ و قرار داده‌اند. همانطور که پیش‌تر گفته شد باغ نارنجستان قوام ، پرچم دار خانه باغ‌های ساخته شده در دوره قاجار است، بنابراین به شما توصیه می‌کنیم که حتما بازدید از آن را در برنامه سفر به شیراز قرار دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× 8 = 40