بازدید عمارت عالی قاپو در نقش جهان

بازدید عمارت عالی قاپو

عمارت عالی قاپو یکی از مقاصد گردشگری محبوب و معروف در اصفهان است ، با ما همراه باشید تا زیبایی های این مکان جذاب را با هم ببینیم .

به منظور این تماشا به طرف میدان نقش جهان راهی می شوید. هنگامی که از ورودی بزرگ این میدان به دل نقش جهان راه می یابید از چهار طرفِ میدان عمارت عالی قاپو، مسجد شیخ لطف الله، مسجد شاه(امام) و سردر قیصریه پیش پای شما برپا می کنند. نگاهی که به اطراف بیاندازید، ردیفِ انواع حجره های متنوع را می بینید که دورتادور ما حلقه زده اند.

همچنان که به طرف عمارت عالی قاپو در ضلع غربی میدان نقش جهان می روید از کنار بستنی فروشی سنتی می گذرید و عطر هل و گلاب بستنی ها به مشام می رسد، حجره های صنایع دستی و تابلوهای نقاشی و ظرف های میناکاری شده را پشت سر می گذارید و عمارت عالی قاپو مقابل چشم شما برپا می کند. پس از تهیه ی بلیط از یک درب بلند با نرده های فلزی می گذرید و یک ورودی پیش پای شما حاضر می شود.

دوران خلقت یک معماری بی بدیل

با وارد شدن به این ورودی سفری در زمان می کنید و به دورانی قدم می گذارید که دوره ی صفوی نام دارد، دوران خلقت یک معماری بی بدیل که امروز شانس تماشای قسمتی از آن را نصیب خود کرده اید. پس از وارد شدن به عمارت عالی قاپو یک راه پله پیش روی شما قرار می گیرد که با کاشی های طرح دار و زیبا تزیین شده است.

پس از طی کردن چند پله به پاگردی می رسید که با پنجره ای عمودی نور را به داخل راه رو می کشاند و سپس ردیفی از پله هایی که به همان ترتیب آراسته و زیبا با کاشی کاری های آّبی و رنگارنگ شما را تارسیدن به ایوان هدایت می کنند. در عمارت عالی قاپو تکرار مکرر این راه پله تا طبقه ی پنجم با شما است و در این طبقه با پشت سر گذاشتن آخرین پله، تماشا آغاز می شود.

عمارت عالی قاپو

در عمارت عالی‌قاپو چه خواهید دید

در این عمارت با پشت سر گذاشتن آخرین پله و رسیدن به طبقه ی پنجم یک ورودی نسبتا باریک پیش پای شما حاضر می شود، از این ورودی که می گذرید یک ایوان با تمام زیبایی هایی که از دوران صفوی برای آن باقی مانده است، پیش چشم شما برپا می کند. ایوان عمارت عالی قاپو روی ستون های مکرری برپا شده که نگاه تو را تا رسیدن به سقف همراهی می کنند.

به سقف ایوان عمارت عالی قاپو که نگاه می کنی انگار ردیف قالی های ابریشمی دست بافی را نظاره گر هستی که قرن هاست در آن بالا، سقف را منقوش به نقش های زیبای خود نموده اند. در ایوان این عمارت اگر به روبه رو نگاه کنید منظره ای از مسجد شیخ لطف الله را می بینید که با معماری بی نظیرش پیش چشم شما نشسته و در سمت راست نیز مسجد شاه(امام) را تماشا می کنید که با رنگ آبی اش انگار عبادتگاهی است که با تکه ای از آسمان ساخته شده است.

نقش هایی از هنرمند خوش ذوق رضا عباسی

اما در پشت سر شما یک در ایوان عمارت عالی قاپو یک تالار نشسته است. این تالار نخستین تالار عمارت عالی قاپو به حساب می آید و در دل آن نقش هایی از هنرمند خوش ذوق رضا عباسی، قابل مشاهده است. این تالار شما را برای رسیدن به یک اتاق معرکه آماده می کند، اتاقی که در آخرین طبقه ی عمارت عالی قاپو نشسته و حسن ختام زیبایی و خلاقیت این عمارت است.

با طی کردن چند پله به اتاق موسیقی یا اتاق صدا می رسید، در این اتاق خلاقیت گچکاران دوران صفوی را می بینید که به ایجاد حفره هایی در دیوار و سقف اشکالی شبیه به سازهای متفاوت را طراحی کرده اند. این گچبری ها صرفا برای زیبایی نیست بلکه به شکل هوشمندانه ای انعکاس ناشی از ارتعاش نواخته شدن ساز را می گیرد تا صدای خالص ساز به گوشِ شنونده برسد. بازدید عمارت عالی قاپو در طبقه ی ششم با صدای موسیقی سنتی به پایان می رسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code