بازدید مسجد امام اصفهان (مسجد شاه)

بازدید مسجد شاه(امام)

مسجد امام اصفهان که قبل از انقلاب یه مسجد شاه شناخته می شد پیشنهاد بعدی ما برای گردشگری در اصفهان است . برای این بازدید به یک ساعت زمان نیاز دارید. برای بازدید از مسجد امام اصفهان به سمت ضلع جنوبی میدان نقش جهان می روید. در این مسیر تا رسیدن به ضلع جنوبی میدان نقش جهان، درشکه هایی که اسب های تنومند آنها را می کشند، از کنار شما عبور می کنند.

آهنگ صدای سم این اسب ها که از دور می آیند و به شما می رسند و سپس به سرعت دور می شوند، تبدیل به موسیقی جذابی خواهد شد که تا همیشه خاطره ی این گردش را یادماندنی می کند. در این فاصله حوض بزرگ میدان نقش جهان را نیز می بینید که بر سطح زلال خود تصویر آسمان صاف این شهر و مسجد امام(شاه) را بازتاب می دهد و زیبایی دوچندان می شود. به مسجد شاه(امام) که می رسید نیاز است که از باجه ای که در سمت چپ شما قرار گرفته بلیط تهیه کنید، این باجه بصورت خودکار بلیط را ارائه می دهد و برای انتخاب و خرید بلیط نیاز به کارت اعتباری دارید.

توجه داشته باشید که بازدید از مناره های بلند و سردر بیرونی برای عموم آزاد است. هر آنچه در این تماشا پیش چشم شما قرار می گیرد معماری زیبای اسلامی است که به معماری اصفهانی نیز شهرت دارد. سردر و مناره های بلندی که پیش از وارد شدن به مسجد شاه(امام) می بینید صرفا برای قرینه نگهداشتن چیدمان میدان نقش جهان است و هنگامی که وارد مسجد امام اصفهان می شوید گنبد و باروی اصلی با تمام ابهتی که انتظارش را می کشید پیش چشم شما برپا می کند. خود را برای یک تماشای حسابی و غرق شدن در میان هزاران کاشی آبی عتیقه، مهیا کنید.

بازدید مسجد شاه(امام)
مسجد شاه(امام)

در بازدید از مسجد امام اصفهان چه خواهید دید

هنگامی که برای ورود به محیط مسجد امام(شاه) از کنار سردر و مناره های تزئینی عبور می کنید لازم است به عکاسی از این جبروت خوش نقش و نگار توجه کنید. در سرتاسر این معماری کاشی های زیبا و طراحی منحصر بفرد آن ها، چشم شما را به خود خیره نگه می دارد. سپس برای وارد شدن به محیط حیاط مسجد و تماشای سازه ی اصلی مسجد شاه(امام) از دو دالان عبور می کنید و به حیاطی بزرگ می رسید که آفتاب آسمان اصفهان در آن پهن شده است.

در این حیاطِ وسیع دو مدرسه و دو شبستان نشانده اند. در مدرسه ای که در سمت جنوب غربی این محیط نشسته است یک قطعه سنگ ساده ای را در مختصات درست نشانده اند، جالب است بدانید که این تخته سنگ ظهر حقیقی اصفهان را در هر چهار فصل نشان می دهد. اما آنچه تمام زیبایی این محیط مسحور کننده را از آن خود کرده، گنبد بزرگ و آّبی رنگ مسجد شاه(امام) و مناره های بلند قامت این مسجد هستند. به گنبد و مناره های مسجد شاه(امام) که می رسید هر یک از مناره ها با قامتی برابر با 48 متر ارتفاع مقابل چشم شما برپا می کنند.

گنبد و مناره های مسجد امام اصفهان

گنبد و مناره های مسجد شاه(امام) با کاشی کاری هایی آبی رنگ که در تلالو خورشید می درخشند و این مسجد را مانند عبادتگاهی به نمایش می گذارند که گویی با تکه هایی از آسمان ساخته شده است. از میان مناره های مسجد شاه(امام) که می گذرید به زیر گنبد 33 متری این مسجد می رسید که خاصیتی خارق العاده دارد. زیر گنبد مسجد شاه(امام) صوت شما طوری منعکس می شود که در تمام محیط انتشار می یابد، اینجا زیر این گنبد دقیقا جایی بوده که موذن با صدایی خوش، اذان تلاوت می کرده است. بازدید از مسجد شاه(امام) در زیر گنبد عظیم این مسجد و در محاصره ی هزاران کاشی خشت هفت رنگ به پایان می رسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code