مروری بر تنوع جاذبه‌های طبیعی اصفهان

تنوع جاذبه‌های طبیعی اصفهان

اصفهان صاحب یکی از متنوع‌ترین اکوسیستم‌های دنیا است و بسیاری از متخصصان امر محیط زیست، اصفهان را ملقب به بهشتی در دل کویر کرده‌اند و گروهی دیگر اصفهان را تجسم سراب نامیده‌اند. توصیه ما به گردشگران این است که حین انتخاب مقاصد گردشگری، خود را از بند القاب خلاص کنند، در این یک مورد خاص اما هر آنچه که از القاب و توصیف‌ها می‌شنوید، عین حقیقت است و البته که حقیقت جاذبه‌های طبیعی گاهی زیباتر از آن است که بتوان آن را در ظرف واژگان گنجاند و با کلمات توصیف کرد.

تالاب گاوخونی، آب ملخ، آبشار طرزه، ورزنه، غار پریان و مرنجاب از جمله جاذبه‌های طبیعی اصفهان هستند که هر ساله هزاران توریست را به خود جذب می‌کنند. در ادامه جاذبه‌های طبیعی اصفهان را بر اساس سرسبز یا کویری بودن آن‌ها به شما معرفی می‌کنیم، توجه داشته باشید که منظور از واژه کویری صرفا کویر نیست و آن دسته از جاذبه‌های طبیعی اصفهان که سرسبز نیستند هم در گروه جاذبه‌های کویری قرار داده شده‌اند.

سرسبزی‌های جاذبه‌های طبیعی

آب ملخ را می‌توان یکی از زیباترین جاذبه‌های طبیعی اصفهان دانست، توجه داشته باشید که این آبشار در عین زیبایی تا حدودی خطرناک هم است، بنابراین اگر گذرتان به سمیرم افتاد و قرار شد از این آبشار دیدن کنید، بهتر است که یک وقت هوس شنا کردن در این رودخانه به سرتان نزند. شاید برایتان سوال باشد که ریشه نام آب ملخ از کجا آمده، به باور محلیان و البته بسیاری از متخصصان، این آبشار علاوه بر این که زیبایی وصف ناپذیری به سمیرم هدیه داده، باعث شده که مزارع این شهر نیز از گزند ملخ‌ها در امان بمانند. یکی دیگر از جاذبه‌های طبیعی ، آبشار طرزه است. آبشار طرزه با ارتفاع چهل متر یکی از مرتفع‌ترین آبشارهای کشور است و از ارتفاعات زاگرس سرچشمه می‌گیرد و هوای منطقه را به شکل دلنشینی مطبوع می‌کند.

جاذبه‌های طبیعی اصفهان در مناطق خشک

جاذبه‌های طبیعی اصفهان در مناطق خشک

یکی از همسفران ما در سفر به اصفهان یک جمله به یاد ماندنی از خود در خاطرم گذاشت، وقتی که مشغول قدم زدن در ورزنه بودیم و از آرامش حاکم بر کویر لذت می‌بردیم، نفسی بیرون داد و گفت “به اصفهان که می‌آیی باید بروی کویر گردی کنی، اگر قصدت جنگل گردی بود که یک راست می‌رفتی مازندران.”. این دوست عزیز ما حق داشت، اکثر مسافرانی که شهر خود را با هدف بازدید از جاذبه‌های طبیعی اصفهان ترک می‌کنند ترجیح می‌دهند وقت خود را مناطقی مثل ورزنه بگذارنند. جالب است بدانید که اگر گذرتان به ورزنه خورد، می‌توانید چند روزی را در اقامتگاه‌های محلی این شهر بگذرانید و روحتان را به آرامش دعوت کنید.  

گلستان کوه از آن دسته جاذبه‌های طبیعی  است که نه می‌توان آن را خشک نامید و نه سرسبز، تنها چیزی که می‌توان درباره آن گفت، این است که بی‌شک قدم زدن در منطقه گلستان کوه برایتان لذت بخش خواهد بود. گلستان کوه، خانه گل افسانه‌ای ایران (لاله واژگون) است و هر ساله صدها توریست صرفا به هدف دیدن لاله‌های واژگون به گلستان کوه  سفر می‌کنند. اگر گذرتان به جاذبه‌های طبیعی اصفهان افتاد، جای تیم ما را هم خالی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 × 1 =