سفر به اصفهان ،گشت و گذاری در دل جاده ابریشم

سفر به اصفهان

سفر به اصفهان همواره مورد توجه گردشگران سراسر جهان قرار گرفته و حتی تبلیغات منفی رسانه‌های غربی نیز، نتوانسته ذهن گردشگران خارجی را از بند فکر کردن به جاذبه‌های گردشگری این شهر رها کند. اصفهان در گذشته‌ای نه چندان دور، مهم‌ترین و البته بزرگ‌ترین شهر آسیا بود، شهری واقع شده در شاهراه تجاری غرب آسیا. این شهر پایتخت سلسله صفویان و سلجوقیان بود و در دوران سلطنت شاه عباس اول، تبدیل به یکی از مراکز اصلی تجارت قاره کهن شد. انتخاب اصفهان به عنوان پایتخت، حرکتی هوشمندانه بود که سبب انحصاری شدن خرید و فروش برخی از اقلام حیاتی دوران برای تاجران ایرانی شد.

اگر سفر به این شهر زیبا امروز مورد توجه گردشگران قرار می‌گیرد، جذابیت‌های گردشگری خود را مدیون تدبیر فرمانروایان صفوی و البته گسترس تجارت در جاده ابریشم است. امپراطوری سلجوقی که امروز با سفر به اصفهان می‌توانید بقایای تمدن آن‌ها را مشاهده کنید، بر محدوده گسترده‌ای از آسیای مرکزی تا سوریه حکومت می‌کرد و اصفهان مرکز اداره این امپراطوری بزرگ بود.

شهر اصفهان، پس از فروپاشی امپراطوری سلجوقی، برای مدتی نقش تعیین کننده خود را در صفحه تجارت دنیا از دست داد تا این که دوباره با ظهور سلسله صفویان ، این شهر بار دیگر مورد توجه قرار گرفت تا با به سلطنت رسیدن شاه عباس اول، بار دیگر رسما به عنوان پایتخت کشور ایران شناخته شود. شاه عباس اول ظاهر جدیدی به شهر اصفهان بخشید، با این حال بارقه‌های معماری سلجوقی همچنان در طرح‌های معماری دوران صفوی نیز دیده می‌شود.

چرا جاده ابریشم، سفر به اصفهان را جذاب می‌کند؟

همانطور که گفتیم، گسترش تجارت عامل اصلی توسعه شهر اصفهان بود و اگر امروز سفر کردن به اصفهان برای مردم جذابیت دارد، دلیل اصلی‌اش رگه‌های خشکیده تجارت جهانی در این شهر است. از سوی دیگر عامل گسترش تجارت در اصفهان، قرارگیری این شهر در مسیر جاده ابریشم بود. به همین دلیل می‌توان این طور استنباط کرد که جذابیت سفر به نصف جهان یعنی اصفهان تا حدود زیادی مرتبط با رقابت ایران و کشورهای اروپایی برای کنترل جاده ابریشم است.

چرا جاده ابریشم، سفر به اصفهان را جذاب می‌کند؟

قضیه فقط این نیست که جاده ابریشم به مانند اهرمی برای توسعه هرچه بیشتر شهر اصفهان عمل کرده، فاکتور اصلی این است که جاده ابریشم به خودی خود دارای جذابیت تاریخی است و بسیاری از گردشگران از سراسر جهان، نه فقط به قصد سفر به اصفهان، بلکه به منظور بازدید از شهرهای مهمی که در مسیر جاده ابریشن قرار داشتند راهی شهرهایی مانند قزوین و اصفهان می‌شوند. وضوح رابطه‌ میان جذابیت سفر به اصفهان و موقعیت آن در مسیر جاده ابریشم، به خوبی بیانگر این است که موقعیت جغرافیایی چگونه می‌تواند از یک شهر بهشت بسازد و شهری دیگر را معرض نابودی قرار دهد.

اگر شما هم یکی از افرادی هستید که سفر به اصفهان را در حاشیه برنامه‌های خود برای گشت و گذار در جاده ابریشم برای خود تدارک دیده‌اید، بهتر است با ماشین سفر کنید و مسیرتان را از قزوین شروع کنید و با برنامه‌ای حساب شده در طول جاده ابریشم حرکت کنید و مسیرتان را به سمت شمال کشور پیش بگیرید تا در نهایت به استان گیلان برسید.

مطلب پیشنهادی :

شهر اصفهان روایتگر داستان‎‌های افسانه‌ای ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × = 50