زیباترین کاخ های ایران را بشناسید

زیباترین کاخ های ایران

ایران کشوری با تاریخ غنی و کهن می‌باشد. به همین دلیل بناها و کاخ های فاخر و زیبایی از گذشته‌ در آن ساخته شده است که برخی از آن‌ها در درجه‌ای از ارزش قرار دارند که حتی در فهرست میراث فرهنگی جهان قرار گرفته‌اند. در این مقاله می‌خواهیم شما را با برخی از زیباترین کاخ های ایران آشنا کنیم.

زیباترین کاخ های ایران

1- کاخ گلستان

یکی از زیباترین کاخ های ایران ،کاخ گلستان می‌باشد. قدمت کاخ گلستان مربوط به دوران صفویه و دوره‌ی شاه عباس صفوی(998 هجری قمری) می‌باشد. کاخ گلستان در زمان شاه عباس صفوی از یک چهارباغ تشکیل شده بود، در دوره‌های بعد بناهای جدیدی در آن ساخته شد. زمانی که تهران به عنوان پایتخت قاجاریه انتخاب شد(در دوره‌ی آقا محمد خان قاجار) تا پایان دوره‌ی قاجاریه، کاخ گلستان به عنوان محل سکونت شاهان برگزیده شده بود. کاخ گلستان از بناها و عمارت‌های مختلفی تشکیل شده است که در زمان شاهان مختلفی از جمله کریم خان زند، فتحعلی شاه و نادرشاه ساخته شده‌اند. شمس‌العماره، تالار سلام، تالار آینه، ایوان تخت مرمر، حوضخانه، تالار الماس و تالار برلیان تعدادی از بناهای موجود در این کاخ هستند.

کاخ گلستان

کاخ گلستان در فهرست میراث فرهنگی جهانی قرار گرفته است.

2- تخت جمشید

تخت جمشید

کمتر کسی وجود دارد که تا به حال نام تخت جمشید را نشنیده باشد. تخت جمشید در 10 کیلومتری شمال مرودشت و در 60 کیلومتری شمال شرقی شیراز قرار دارد. قدمت این بنای تاریخی به زمان سلطنت داریوش اول (سومین شاه هخامنشی) باز می‌گردد. تخت جمشید از بناهای متعددی تشکیل شده است. از جمله‌ی این بناها می‌توانیم به دروازه ملل، کاخ صد دروازه، آپادانا، کاخ تچر، کاخ هدیش و خزانه اشاره کنیم. برخی از بناهای موجود در تخت جمشید، پس از داریوش بزرگ، توسط پسرش خشایارشا و نوه‌اش اردشیر یکم ساخته شده‌اند.

3- کاخ چهلستون

کاخ چهل ستون قزوین

کاخ چهلستون در دوران صفویه و در قزوین بنا شده است. این کاخ مربوط به زمانی است که سلسله‌ی صفویه قزوین را به عنوان پایتخت خود برگزیده بودند(در دوران شاه تهماسب اول). ساختار کاخ چهلستون به صورت هشت‌گوش می‌باشد و در دو طبقه به مساحت تقریبی 500 متر مربع ساخته شده است. این کاخ در میانه باغ بزرگی به مساحت 6 هکتار قرار گرفته است. عمارت چهلستون در زمان قاجار، توسط سعدالسلطنه، فرماندار قزوین، مرمت شد و از آن به عنوان مرکز حکومتی استفاده شد. هم اکنون این کاخ به موزه خوشنویسی تبدیل شده است.

کاخ چهلستون قزوین به عمارت کلاه فرنگی هم معروف است.

سخن پایانی…

ایران کشوری پهناور، با تمدنی کهن و بناها و جاذبه‌های گردشگری فراوان می‌باشد. در این مقاله تنها گوشه‌ای از این شکوه و زیبایی‌ها آورده‌ شده‌اند. امیدواریم این مقاله توانسته باشد نقشی اندک در انتقال این تاریخ کهن ایفا کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code