معرفی ده نمونه از جاهای تاریخی شیراز

جاهای تاریخی شیراز

شیراز یکی از کهن‌ترین شهرهای ایران است، بنابراین جای هیچ تعجبی ندارد اگر تعداد جاهای تاریخی شیراز بیش از آن باشد که بتوانید بازدید از همه آن‌ها را در اولین سفرتان به شیراز تجربه کنید. سعدی، شاعر بزرگ ایرانی، گشت و گذار در شیراز را با این بیت توصیف کرده که می‌گوید “خوشا تفرج نوروز خاصه در شیراز /  که برکند دل مرد مسافر از وطنش” و اینگونه حجت را بر تمام مسافران تمام کرده. ارگ کریم خان، باغ ارم، پرسپولیس، پاسارگاد، نقش رستم، آرامگاه سعدی، آرامگاه حافظ، مسجد نصیرالملک، آرامگاه شاهچراغ و بازار وکیل، ده نمونه از جاهای تاریخی شیراز هستند که حتما باید در اولین سفرتان از آن‌ها بازدید کنید.

اگرچه حتی پس از گشت و گذار در این ده مکان، همچنان بخشی از قلبتان برای همیشه در شیراز جا خواهد ماند، با این حال اگر از این ده مکان بازدید کنید، حداقل دیگر دل مشغولی خاصی بابت بی‌بهره ماندن از گنجینه هنری تاریخی موجود در شهر شیراز نخواهید داشت.

پرسپولیس، در صدر لیست ده نمونه از جاهای تاریخی شیراز

پرسپولیس صرفا صدر لیگ برتر را در اختیار ندارد، زمانی که لیست جاهای تاریخی شیراز را بررسی می‌کنیم، باز هم نام پرسپولیس است که در صدر لیست ده نمونه از جاهای تاریخی شیراز قرار می‌گیرد. پرسپولیس یا تخت جمشید، پایتخت پرشکوه سلسله پرافتخار هخامنش است. اگرچه این شهر تاریخی توسط اسکندر غارت شد اما همچنان آثار و دستاوردهای تمدن ایران باستان بر دیوارنگاره‌های آن پیدا است. پیش از حرکت به سمت تخت جمشید، حتما چند بطری آب همراه خود بردارید تا یک وقت گرمازده نشوید.

آرامگاه حافظ

آرامگاه حافظ یکی دیگر از جاذبه های تاریخی شیراز است که بازدید از آن به همه مسافران توصیه می‌شود.مقبره حافظ در میان باغی زیبا در منطقه شمال شرقی شیراز است، این باغ همواره مکانی فراتر از سایر مکان‌های گردشگری بوده، چراکه در طول تاریخ ارادتمندان حضرت حافظ برای ادای احترام به این شخصیت بزرگ ادبی در این باغ جمع می‌شدند. آرامگاه سعدی هم یکی دیگر از جاهای تاریخی شیراز است و اتفاقا نامش در فهرست ده نمونه از جاهای تاریخی شیراز نیز مشاهده می‌شود. بافت آرامگاه سعدی به طور کلی متفاوت از بافت حافظیه است، خلاصه یادتان باشد که بین شعرا تبعیض قائل نشوید.

مسجد نصیرالملک

مسجد نصیرالملک شیراز

مسجد نصیرالملک درست همان مکانی است که می‌توان شیراز را با آن شناخت. مسجد نصیرالملک از جمله جاهای تاریخی شیراز است که در آن واحد می‌توان تاریخ، فرهنگ، هنر و هر آن چیز دیگری که حد اعلای آن در شیراز یافت می‌شود را به صورت یک مجموعه واحد مشاهده کرد. ساخت این مسجد در دوره قاجار و در سال 1888 میلادی به پایان رسید و عمده شهرت آن به دلیل معماری و شیشه‌گری‌های بی‌نظیر آن است. علاوه بر تمام فاکتورهای شگفت‌آور مسجد نصیرالملک، فرش‌های نفیس ایرانی از دیگر ارکانی هستند که مسجد نصیرالملک را به یکی از فتوژنیک‌ترین جاهای تاریخی شیراز بدل می‌کنند.

شاهچراغ را از قلم نیندازید

جالب است بدانید که تعداد توریست‌های خارجی در شاه چراغ، بیشتر از گردشگران ایرانی است. شاید به خاطر این که ایرانی‌ها خیلی ساده از معنای شاهچراغ می‌گذرند و خارجی خیلی باکلاس می‌گویند “king of light”. خودمانیم، آیا بازدید از آرامگاه پادشاه نور، وسوسه کننده‌تر از بازدید مرقد شاهچراغ نیست؟ همه چیز به نحوه بیان برمیگردد، اجازه ندهید که شکل بیان، شما را از دیدن زیبایی شاهچراغ محروم کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code