قدم نهادن در کاخ چهل ستون و سفر به دل تاریخ صفویان

عمارت چهل ستون اصفهان

کاخ چهل ستون معماری فاخر و زیبای دوران صفوی است که برای اصفهان به یادگار مانده است. به قصد بازدید از این کاخ که راهی می شوید لازم است بدانید که ملزم به تهیه بلیط خواهید بود، این بلیط شما را مجاز به تماشای بخش های متفاوتی از این کاخ می کند که عبارت می شوند از: تالار 18 ستون، تالار آیینه، تزئینات طلاكاری و نقاشی‌های سالن پادشاهی و … که به ترتیب در چشم شما برپا می کنند.

به محض وارد شدن به محوطه ی این کاخ، یک حوض بزرگ و درختانی سبز و بلند قامت به استقبال شما می آیند، به طرف عمارت که قدم برمی دارید شاهد انعکاس شمایل عمارت و کاج های اطراف آن روی سطح آب حوض خواهید بود. منظره ی زیبای کاخ چهل ستون توامان با این حوض و کاخ ها یک چشم انداز باصفا و بسیار تماشایی را ایجاد می کند.

عظمت این کاخ را نظاره گر باش

مقابل کاخ که می ایستی قامت بلند بیست ستون را می بینی که سقف تماشایی ایوان را روی دوش خود نگه داشته اند. به سقف این ایوان اگر نگاهی بیاندازی آنچه شناسه ی معماری صفوی به حساب می آید در چشم تو برپا می کند، همان نقاشی های زیبایی که در قاب های مستطیلی نشسته اند و مانند فرش هایی پر نقش به نظر می رسند که روی سقف ایوان گسترده شده اند.

اگر از این ایوان به چشم انداز محوطه اطراف کاخ چهل ستون نگاهی بیاندازید چشم اندازی را می بینید از آسمان آبی که روی آب حوض منعکس شده و درختها و گلدانها که قیامتی در زیبایی برپا کرده اند و این یکی از رایج ترین منظره هایی است که انسان در تاریخ صفوی هر روز و در هر روز بارها به تماشا می ایستاده است، اما تکرار تماشای زیبایی انگار بر این منظره، زیبایی، افزورده است. پس شما نیز  این زیبایی را تماشا کن و بسیار تماشا کن تا بر آن افزوده گردد.

کاخ چهل ستون اصفهان

آنچه در کاخ چهل ستون انتظار شما را می کشد

کاخ زیبای چهل ستون را ترکیبی از معماری ایرانی و چینی می دانند که بسیار تماشایی و خلاقانه و بااصالت به نظر می رسد. در اولین قدمی که به طرف سردر ورودی تالار بر می دارید به تالار آیینه می رسید، آیینه کاری های این تالار و سقف زیبای آن که با تزیینات چوبی در چشم می نشیند را می بینید، از این مختصات نیز چشم انداز حیاط وسیع کاخ چهل ستون بسیار تماشا دارد.

سپس به تالار مرکزی کاخ چهل ستون می رسید، عمده ی نقاشی ها و تزیینات معماری کاخ چهل ستون در همین تالار نشسته اند، لازم است بدانید که این تالار دقیقا محیطی بوده که مهمان های خارجی در آن پذیرایی می شده اند و شاید علت این طمطراق در طرح و نقش و نقاشی، همین باشد.

در تالار مرکزی سقف ها و طاق ها و دیوارها را چنان پر نقش و چشم گیر می بینی که ممکن است از توجه و دقت شما در قدم برداشتن کاسته شود و به دیگری برخورد کنید. این نقاشی ها توسط نور فراوانی که از پنجره های تالار وارد می شود، دوچندان زیباتر به نظر می رسند. به ترتیب که در این کاخ پیش می روید باقی منظره ها را مشابه با همین تالار می بینید که از جزییات کمتری برخوردار هستند.

آنچه در بازدید از این عمارت دوران صفوی نباید فراموش شود

این مجموعه در هنگام شب تماشایی است که عمارت با نورهای طلایی رنگ تزیین می شود و ستون ها نورانی می شوند و انعکاس این تصویر روی حوض بزرگ این محوطه چنان تماشایی و زیبا خواهد شد که بازدید از آن را واجب می کند. در چنین بازدید معرکه ای عکاسی از این کاخ را چه در روشنایی روز و چه در شب فراموش نکنید که از به یادماندنی ترین خاطرات شما از یک عمارت دوران صفوی خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code